Poker to jedna z najbardziej ekscytujących gier karcianych na świecie. Największą zaletą pokera jest to, że w odróżnieniu od innych gier kasynowych, takich jak blackjack, czy bakarat, w pokerze grasz przeciwko innym graczom, a o wygranej decyduje nie szczęście, a przede wszystkim twoje umiejętności.
Poker to gra, która posiada wiele różnych odmian. Jednak zdecydowanie najpopularniejszą odmianą jest poker Texas Hold’em. Jeśli kiedykolwiek widziałeś pokera w telewizji, to z pewnością był to Texas Hold’em.
Poker – najpopularniejsze odmiany
- Omaha – druga najpopularniejsza odmiana pokera. Gra jest bardzo zbliżona do Texas Hold’em, jedyna różnica polega na tym, że na początku gracze otrzymują cztery karty zamiast dwóch.
- 5-Card Omaha – zgodnie z nazwą ta odmiana różni się od zwykłego pokera Omaha tym, że na start dostajemy pięć kart.
- Seven-Card Stud – w tej odmianie gra rozpoczynamy z dwoma zakrytymi kartami i jedną odkrytą, mamy cztery rundy obstawiania, a na stole pojawią się jeszcze 3 karty odkryte i jedna zakryta.
- Razz – bardzo ciekawa odmiana, w której trzeba ułożyć jak najniższy układ, a asy zawsze mają jedno oczko. Najsilniejszy układ w tej odmianie to A2345.
- Five Card Draw – to najprostszy poker w jakiego można zagrać. Każdy otrzymuje pięć kart i po zapoznaniu się z nimi, decyduje ile kart chce wymienić. Potem runda obstawiania i porównanie siły układów.
Rodzajów pokera jest co najmniej kilkadziesiąt, ale są to w głównej mierze różne wariacje powyżej opisanych, tych najpopularniejszych odmian. W tym artykule skupimy się na Texas Holdem, ponieważ to właśnie ta odmiana jest najciekawsza, najbardziej ekscytująca i oferuje najwięcej różnego rodzaju turniejów i co za tym idzie, największe wygrane.
Jak grać w poker Texas Holdem
Poker Texas Holdem to bardzo prosta gra, której zasad można nauczyć się w kilka minut. Oto jak grać w Texas Holdem:
- Na początku gry dwóch graczy stawia obowiązkowe zakłady – small blind i big blind, a każdy gracz przy stole otrzymuje dwie karty, które są widoczne tylko dla niego.
- Teraz następuje pierwsza runda obstawiania, po której na stole pojawią się trzy kart wspólne, widoczne dla wszystkich.
- Kolejna runda obstawiania, a po niej na stole pojawia się czwarta karta.
- Znów runda obstawiania, po której na stole ląduje piąta i karta.
- Teraz ze swoich dwóch kart oraz pięciu kart wspólnych tworzysz najsilniejszy układ i jeśli czujesz się mocny lub chcesz zablefować bierzesz udział w ostatniej rundzie obstawiania. Wygrywa gracz, który ma najsilniejszy układ lub ten, który podbił stawkę, a żaden innych gracz nie zdecydował się go sprawdzić.
Siła układów w pokerze
Podstawą w grze w pokera jest znajomość pokerowych układów. Tak naprawdę ponad połowa błędów i porażek początkujących graczy wynika z braku znajomości siły poszczególnych układów.
Oto poszczególne układy kart jakie możesz ułożyć grając w pokera Texas Holdem, ułożone od najsilniejszego do najsłabszego:
- Poker królewski – to układ A-K-D-W-10 w tym samym kolorze,
- Poker – to pięć kolejnych kart w tym samym kolorze, np.8-7-6-5-4,
- Kareta – cztery karty o tej samej wartości, np. cztery asy,
- Full – to trójka i para, np. trzy asy i dwie piątki,
- Strit – to pięć kolejno ułożonych kart, ale w dowolnym kolorze, np 7-6-5-4-3,
- Trójka – trzy karty o tej samej wartości, np. 6-6-6,
- Dwie pary – jak sama nazwa wskazuje, dwie pary kart o tej samej wartości, czyli np. dwie 8 i dwa króle,
- Para – to dwie karty o tej samej wartości,
- Wysoka karta – jeśli nikt przy stole nie ma układu, to wygrywa ten gracz, który ma na ręce najwyższą kartę.
Prawda, że układy są łatwe? Warto jeszcze dodać, że w przypadku, gdy dwóch graczy ma ten sam najwyższy układ, np. karetę, to wygrywa ten gracz, którego kareta składa się z wyższych kart. Tak więc kareta dam wygra z karetą 10.
Rozgrywka w pokerze
Poker Texas Hold’em to gra, w której wykorzystuje się jedną, standardową talię 52 kart. Przy jednym stoliku może grać od 2 do 10 graczy. A w dużych turniejach możesz grać przeciwko setkom, a nawet tysiącom graczy.
Diler rozdaje wszystkim graczom przy stole po dwie karty. Obstawianie rozpoczyna się od pierwszego gracza na lewo od dealera. Gracz ma następujące możliwości: wejść do gry i postawić dowolną stawkę lub spasować, czyli zrezygnować z dalszej gry.
Jeśli jakiś gracz postanowi podbić stawkę, to pozostali gracze mają do wyboru następujące możliwości: sprawdzić, czyli wyrównać stawkę zakładu, podbić, czyli postawić jeszcze więcej lub spasować, czyli zakończyć rozdanie.
Obstawianie trwa tak długo, aż wszyscy gracze postawią taką samą stawkę.
Po pierwszej rundzie obstawiania dealer rozdaje trzy karty wspólne, widoczne dla wszystkich. Jest to tzw. flop. Po flopie następuje kolejna runda obstawiania. Teraz już mniej więcej wiesz jaki masz układ i ewentualnie na co możesz liczyć, gdy na stole pojawią się kolejne karty. Jeśli masz słabe karty, zawsze możesz spasować. Jeśli masz mocne karty, warto podbić.
Po tej rundzie na stole ląduje kolejna, czwarta karta wspólna, tzw. turn. I następuje kolejna runda obstawiania według tego samego schematu. Następnie dealer rozdaje ostatnią wspólną kartę, którą nazywa się river. To już wszystkie karty, każdy z graczy, który pozostał w grze już wie, jaki jest jego układ. Teraz dochodzi do decydującej rundy obstawiania.
Jeśli po ostatniej rundzie obstawiania dwóch graczy postawiło takie same zakłady, czyli sprawdzili się, dochodzi do pokazania kart i naturalnie wygrywa ten, który ma silniejszą rękę. Jeśli ktoś podbił, a nikt go nie sprawdził, to ten gracz wygrywa pulę i nie musi pokazywać innym swojego układu.
Poker strategie
Zrozumieć pokera to jedno, a wygrywać to drugie. W tym celu warto stosować się do kilku zasad. Nie będą to skomplikowane strategie gry w pokera, bo to temat bardzo złożony i na początku przygody z pokerem nie najważniejszy.
Oto najlepsza porada jaką możesz dostać rozpoczynając grę: nie bierz udziału w każdym rozdaniu. Nie warto wchodzić do każdej licytacji. Graj wtedy, gdy twoje dwie pierwsze karty są w miarę silne i dają perspektywy na mocny układ.
Do silnych początkowych kart zaliczamy wysokie pary oraz zestawienia z asem i wysoka kartą, najlepiej w tym samym kolorze.
Nie sprawdzaj zbyt często. Sprawdzanie, a więc ostrożna gra, to ulubiona zagrywka początkujących. Wynika to przede wszystkim z tego, że nowi gracze boją się ryzyka. Niestety jest to jasny sygnał dla innych graczy, którzy szybko to zauważą i będą to wykorzystywać.
O wiele lepiej obstawiać. Dlaczego? Podbijając stawki możesz wygrać pulę nie pokazując kart i mając nawet najsłabszy układ. Wystarczy, że obstawianiem przekonasz innych graczy, że masz bardzo silne karty w ręce. To takie proste.